Перник Инфо Форуми Перник Инфо
www.pernikinfo.com
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

най-хубавото село в Пернишко
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Перник Инфо Форуми -> Новини
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
vesiel



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 11
Местожителство: ПЕРНИК

МнениеПуснато на: Сря Юли 01, 2009 10:51 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Вместо да злорадствате,и да слагате всички под един знаменател,се пообразовайте малко.Като на всякъде,и в Дивотино има отрепки,но това не значи,че не е едно от най-хубавите села в окръга.Аз лично не го заменям с никое друго
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kara



Регистриран на: 17 Яну 2009
Мнения: 19

МнениеПуснато на: Сря Юли 01, 2009 8:01 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

[quote="vesiel"]Вместо да злорадствате,и да слагате всички под един знаменател,се пообразовайте малко.Като на всякъде,и в Дивотино има отрепки,но това не значи,че не е едно от най-хубавите села в окръга.Аз лично не го заменям с никое друго[/quote]
Не искам да се почувствам не "пообразована", както и да се връзвам на лошия тон! Аз живея в Дивотино през по-голямата част от годината. Не си позволявам да нарека някого "отрепка". Селото е хубаво, добре устроено, с традиции. Но това не значи, че мога да си затварям очите, когато още от ранни зори в магазини, кафета, под навесчета и в кръчмички се поръчва водка или ракия, за отскок, та до вечерта. Не мога и да си запушвам ушите, когато чувам как млад съсед започва да псува съпругата си и то пред невръстните си дечица. Не понасям съветничките баби, които знаят всичко и надничат през оградите. Е, и всичко това са пак традиции.
А, иначе селото е хубаво!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vesiel



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 11
Местожителство: ПЕРНИК

МнениеПуснато на: Сря Авг 12, 2009 8:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз не само през по голямата част от годината живея в Дивотино,там съм израсла.Аз съм кореняк Дивотинка,и много добре знам,каква е обстановката там.Но това с водката,ракията го има и на сред центъра на всеки град.Това не е патент на селата,това е манталитет на цяло едно поколение.Работила съм,иработя в сферата на услугите,и мога да кажа,че пияниците ги има на всякъде.Но май сменихме първоначалната тема,затова спирам да разсъждавам за пияниците,и Дивотино е най-хубавото село-поне за мен.На който не му харесва да не ходи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Миленчо



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 212

МнениеПуснато на: Нед Авг 16, 2009 10:31 am    Заглавие: Дивотино ??? Отговорете с цитат

Цитат:
Аз не само през по голямата част от годината живея в Дивотино,там съм израсла.Аз съм кореняк Дивотинка,и много добре знам,каква е обстановката там.Но това с водката,ракията го има и на сред центъра на всеки град.Това не е патент на селата,това е манталитет на цяло едно поколение.Работила съм,иработя в сферата на услугите,и мога да кажа,че пияниците ги има на всякъде.Но май сменихме първоначалната тема,затова спирам да разсъждавам за пияниците,и Дивотино е най-хубавото село-поне за мен.На който не му харесва да не ходи.



А щом си кореняк дивотинка, били ми казала от къде идва името на селото "Дивотино", защо ли е наречено с това "диво име " ????



Широко затворени очи
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vesiel



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 11
Местожителство: ПЕРНИК

МнениеПуснато на: Пет Авг 21, 2009 8:33 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Да,знам защо се казва Дивотино.Но трябва ли да се търси винаги скрит подтекст дали е дивно или диво?Това е просто име.Тук в трънско има толкова села със много по-странни имена-Станкьовци,Пенкьовци и прочие -овци и какви изводи трябва да си вадим от самото име по тази логика?А по въпроса за името на Дивотино,това е просто една легенда,но дори и да е истина,не виждам нищо лошо в това.Не името прави дадено нещо,а в случая хората които живеят в това село.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Миленчо



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 212

МнениеПуснато на: Пет Авг 21, 2009 11:37 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Да,знам защо се казва Дивотино.Но трябва ли да се търси винаги скрит подтекст дали е дивно или диво?Това е просто име.Тук в трънско има толкова села със много по-странни имена-Станкьовци,Пенкьовци и прочие -овци и какви изводи трябва да си вадим от самото име по тази логика?А по въпроса за името на Дивотино,това е просто една легенда,но дори и да е истина,не виждам нищо лошо в това.Не името прави дадено нещо,а в случая хората които живеят в това село.


Далеч съм от мисълта да търся някакъв скрит под текст, просто нали за това тук е форум, да се обменя информация и мнения по конкретен въпрос.
Разкажи легендата, ако нямаш нищо против, все пак ще бъде хубаво хора, като мен, които не я знаят да научат нещо ново !



Широко затворени очи
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
клеопатра



Регистриран на: 25 Авг 2009
Мнения: 43
Местожителство: в сърцето на един мъж

МнениеПуснато на: Вто Авг 25, 2009 12:09 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

За всички,които искат да знаят повече за Дивотино! Името на селото произлиза от старославянската дума"диви-тисе",което значи дивно,прекрасно място,райско кътче.Името на селото е единствено в България.В турски документи от 1420 год. се среща като Дивутине.В тези документи се споменава,че тогава селото има 85 къщи.През 1877 год.турските власти вземат от селото коли и селяни,за да откарат снаряди до Плевен за нуждите на започналата руско-турска война.Когато руските войски обсаждат Плевен,дивотинци отиват при тях.Заедно преминават прохода Арабаконак и пристигат в София.През Люлин руските кавалеристи влизат в селото.Стари и млади тичат да ги посрещнат и целуват ръцете на солдатите.При Освобождението в Дивотино има около 800 жители.
Дивотинският манастир е посветен на Света Троица-трите същности на Бог в християнството.Има предание,че манастира е основан от цар Петър.Друга легенда гласи,че мъж и жена намерили имане докато орали нивата си и решили с жълтиците да построят манастир.Говори се,че в него се е укривал Васил Левски.
_________________
Само преживените неща са истински разбрани!


Последната промяна е направена от клеопатра на Пон Сеп 21, 2009 1:53 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Миленчо



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 212

МнениеПуснато на: Нед Авг 30, 2009 3:06 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето.....научихме нещо ново !



Широко затворени очи
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Oxus



Регистриран на: 04 Май 2011
Мнения: 6

МнениеПуснато на: Вто Авг 16, 2011 11:49 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз, като един природолюбител не мога да кажа друго освен Кладница! И Боснек обичам, ама Кладница има неземна природа.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
key



Регистриран на: 22 Ное 2011
Мнения: 1

МнениеПуснато на: Пон Дек 12, 2011 3:30 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

За Дивотино и аз не знаех тези неща. Интересно инфо Smile
_________________
Gerda- най-доброто за дома Ви!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Перник Инфо Форуми -> Новини Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group